A körömrágás vagy a köröm körüli bőr vegzálása nem túl szép szokás, az eredménye pedig még kevésbé. Aki viszont ezzel küzd, pontosan tudja, hogy ugyanolyan nehéz leszokni róla, mint a cigarettáról, kis túlzással.
Az ilyesféle kényszernek általában lelki oka van, és a feszültséglevezetést szolgálja. Hosszútávon viszont deformálódhat a köröm és az ujjvég is. Mit lehet ellene tenni?
Körömrágás ellen
Mivel a körömrágásnak, bőrtépkedésnek általában lelki okai vannak, nem véletlen, hogy egy stresszesebb időszakban csúnyább lesz valakinek a keze. Először érdemes valamilyen lazító technikát alkalmazni, természetesen rendszeresen. Ilyen módszer például a jóga. Súlyos esetben viszont pszichológus segíthet, a súlyos szorongást, melynek tünete csak a körömrágás, egyedül nem biztos, hogy ki lehet kúrálni.
A lelki okokon túl természetesen a praktikusabb végén is meg lehet fogni a dolgot. Legelőször érdemes elmenni egy manikűröshöz, aki rendbe szedi a csatateret. Van, akinek már az is sokat segít, ha kifesti a körmét, mert akkor nem rágcsálja. Meg lehet próbálni megnöveszteni a körmöket, ha sikerül, akkor az ember kevésbé érez késztetést a lerágásra.
Próbáld meg észrevenni, amit csinálsz. Először is, figyeld meg, hogy hat rád, ha mást látsz körmöt vagy bőrt rágcsálni. Jó, ha tudod, hogy te is pont úgy festesz. Sokaknál teljesen automatikus mozdulatsorrá alakult már ez a kényszeresség, és nem is veszik észre, mit csinálnak. Lehet, hogy elég csak tudatos szintre hozni, majd magadra szólni, hogy hagyd abba. Erre megkérhetsz másokat is. Eleinte biztosan idegesítő, hogy rád szólnak, de később hálás leszel ezért.
Gyógyszertárakban kapható mindenféle ecsetelő, ami keserű vagy csípős. Ezzel bekenve a bőrt vagy a körmöket elvehető a kedv. A testápolózás is jó ötlet. Ez az esetben is sokat segíthet, ha valaki nem a körmét rágja, hanem a köröm körül a bőrt. Ha ugyanis az hidratált, akkor kevésbé lehet megtalálni a kapargatni való felületeket.
Szintén jó módszer, bár van, aki nem szereti a látvány miatt, ragtapasszal leragasztani az ujjvégeket, majd állandóan ott tartani. Utazáskor, az utcán télen mindenképp viselj kesztyűt, ha te is ezzel a problémával küzdesz, még a buszon vagy a metrón se vedd le, így nem férsz hozzá az ujjaidhoz, és már fél óra nyugi is sokat számít nekik. De otthon is viselheted tévézés közben.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.