Helmut Newton német fotográfus művészi szemlélete és stílusa messze meghaladta korát, tulajdonképpen már pályája kezdetén forradalmasította a divat-, reklám- és aktfotózást. Olykor nyers és erotikus nőábrázolását sokan provokatívnak találták, pedig a modelleket sohasem alárendelt helyzetben, tárgyként vagy eszközként mutatta be a képein, hanem mindig domináns szerepet szánt számukra. A női testet természetesen vagy művészien közelítette meg, melyben nemcsak a szexualitás forrását látta.
Helmut Newton 1945-ben nyitotta meg fényképészetét Ausztráliában, ahová a második világháború idején költözött, majd 1956-tól a Vogue divatmagazin ausztrál szerkesztőségének dolgozott. Ekkor kezdte átformálni a divatfotózás addigi korlátait és íratlan szabályait, a hetvenes évektől pedig már befutott, csodált, ismert és jól fizetett divat-, portré-, reklám- és aktfényképészként tette le munkájának és életművének halhatatlan, maradandó alapköveit. 2004-ben, 83 évesen hunyt el Los Angelesben, de az utolsó éveit Monacóban töltötte.
A Szépművészeti Múzeumban április 3-tól július 14-ig megtekinthető az ikonikus fotós emlékének szentelt kiállítás, mely Helmut Newton harminc évet felölelő munkásságát mutatja be, három tematikára bontva. A tárlat a fotográfus 1972 és 2004 között készült képeiből szemezget: a 250 nagyszerű fotó között erotikus, portré és divat műfajú alkotások is láthatók.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.